fbpx

Saç Simülasyonu nedir ?

Bu yazımda Uzm.Est. Semih deniz olarak 2015’ten beri saç simülasyonu uygulayıcısı olarak edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşacağım.

Uzm.Estetisyen Semih DENİZ

Yıllar geçtikçe işlemi uyguladığım kişilerden aldığım dönütlerle önemli gördüğüm noktaları detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.  Güncel olarak saç simülasyonu öncesi sonrası videoları paylaştığım instagram hesabımı takip edebilirsin.

sac simulasyonu nedir

Evet ilk olarak Saç Simülasyonu Nedir sorusuyla başlayalım. Saç Simülasyonu; organik pigmentlerle cildin üstüne kıl kökü görünümü verme işlemidir. Seyrek bölgeler özel iğneler ile cildin üstüne küçük siyah noktalar bırakılır. Bu bırakılan kıl kökü görünümündeki noktaların 40 – 50 bin tanesi bir araya gelerek çıplak deriyi örter ve o bölgede yoğunlaşma başlar.

Bu sayede kişi kel görünümden kurtulmuş olur. Tüm bu işlemlerle saçlı bölge kararma sonucu daha yoğun görünür ve kimse kişinin saçlarının seyrekliğini veya saç ekim yaptığını anlamaz. İşlem sonrası çıplak deri gözükmediği için kişi kellikten kurtulmuş olur. Bu da kişinin psikolojisini ve yaşam kalitesini yükseltmiş olur.

Sac simulasyon yaptırcakların en büyük önceliği işleminin doğal gözükmesi olmalıdır. Aksi takdirde uzun ve geri dönüşü zor olan bir pişmanlık sürecine girebilirsiniz. Gelin sizinle saç simülasyonu mağduru olmamanız için bazı ipuçları paylaşayım.

Gerçek saç simülasyonu kriterleri nedir ?

 • Cildin üstü temiz olması gerekir. işlem yapılan alan saç simülasyonu boyasından arındırılmış olmalıdır. Aksi takdirde yoğunluk gerçekçi olmayacaktır.
 • Uzaktan her şey güzel gözükür. İşlem yakından gözüktüğünde kıl kökleri net görünmeli ve temiz siyah bir noktayı andırmalıdır. Aksi takdirde dağınık ve yayılmış sulu boya görünümü verir. Bu da işemi doğallıktan uzaklaştırır.
 • Belli bir süre geçmiş olmalıdır. İşlem ilk yapıldığı zaman pigmentler cilt içinde kendi yerlerine yerleşmedikleri için görünüm gerçekçi olmaz. Pigmentlerin gerçek kıl kökü görünümü vermesi için en az 1 hafta geçmesi gerekir.
 • Renk, saç rengine yakın olmalıdır. İşlemde kullanılan pigment ve cilt rengi hesaba katılarak doğru saç rengi tutturulmalı; aksi takdirde mavi ve yeşil bir kafayla gezmeniz kaçınılmaz olur.
 • İşlemin yapıldığını kimsenin anlamaması gerekir. Karşıdan bakıldığı zaman ön saç çizgisi doğal olmalıdır. Kendi saç yoğunluğuz ile dengeli homojen görüntü oluşturmalıdır. Aksi takdirde insanların gözleri saçlarınızdan çok yapılan işleme takılır. Saç sıklaştırma yapayım derken ayakkabı boyasıyla boyanmış bir kafa görüntüsüyle başbaşa kalabilirsiniz.

sac simülasyonu nedir

Bu kriterler saç simülasyonu yaparken kendiniz için doğru uzmanı seçip, saç simülasyonu mağduru olmamanız adına yardımcı olur. Merak ettiğiniz başka sorular var ise bana aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Saç Simülasyonu Doğal olması için kıl kökü miktarı nedir ?

sac simülasyonu nedir

Saç simulasyonu işlemi doğallık açısından 1 cm² alana uygulanması gereken mikro kök sayısı 80-130 arasında olmalıdır. Yoksa işlem saç dövmesi olur. Doğru yoğunlukta çalışıldığı zaman işlem, saç gölgelendirme ve kıl kökü gibi durur.

Benim de saç simülasyonu işlemini uygularken edindiğim düsturu size tavise edeyim;

Her zaman ” AMACINIZ YOĞUNLUK SINIRINIZ DOĞALLIK ” olmalıdır.

Saç simülasyonu kaç yıl kalır ?

Diğer bir merak edilen soru da saç simülasyonu işleminin kaç yıl kalıcı olduğudur. Benim gördüğüm piyasada bu konuda çok fazla yanlış bilgi var.

Saç simülasyonu ömrü ne kadar ? derseniz kısacası ortalama 3-5 yıl kullanım süresi vardır.

Öncelikle cilt kendini her ay yenileyen bir organdır. Cilde yerleştirilen pigment eğer dövme yapılan katmana ( dermis ) yapılmış ise ömür boyu kalcı olur. İşlemin adına da saç dövmesi denir.

Ömür boyu kalsın tekrar uğraşmayalım diyebilirsiniz. Pigment cilt içinde kaldıkça vücut savunma hücreleri taradından renk değiştirme ihtimali artar. Kısacası işlemin sağlıklı olanı 3-5 yıl içinde ciltten çıkıp gitmesidir.

Gelin saç simülasyonu işlemi ne kadar kalıcı olduğunun hangi kriterlere bağlı olduğuna bir açıklık getirelim;

 • Saç ekimi yapılmış olması,
 • Cildin yağlı olması,
 • Micropigmentasyon yapmış olması,
 • Kişinin yaşı ve cilt kalınlığı,
 • Güneş altında çalışılan bir mesleğe sahip olması,
 • Sürekli su ile temas eden bir mesleğe sahip olması,
 • Aşırı terleyen bir cilde sahip olması

Yukarıdaki faktörler saç simülasyon işleminin ciltteki kalıcılığı konusunda sizlere bir fikir verecektir. yani saç simülasyon işleminin ömrü kişinden kişiye değişebilir…

saç simülasyonu nedir

Saç simülasyonu işlemi ciltten 3 yıl sonra bir anda silinmez, yavaş yavaş cildi terk eder.

 • 1-2 yıl arası en yoğun haliyle kullanılır.
 • 3 -5 yıl arası saçta gölgeleme gibi durarak hala kapatıcılık görevini korur.
 • 5-10 yıl içinde ise cildi yavaş yavaş terk ederek kaybolur.

%80 yoğunlukta yapılan işlem 3. sene %60 yoğunluk 5. sene %40 yoğunluğa düşebilir.

Saç Simülasyonu nedir nasıl yapılır ?

saç ekimi yoğunlaştırma işlemi,seyrek saç yoğunlaştırma,saç simulasyonu fiyat

Saç Simülasyonu nedir ; Yukarıdaki simülasyonda gözüktüğü gibi nano iğneler yardımı ile saç simülasyonu boyası kafa derisine saç efekti verir. Binlerce saç görünümlü nokta sayesinde seyrek alanlar daha koyu gözükür. Saç gölgelendirme işlemi dövme mantığıyla benzerlik göstermektedir fakat kullanılan iğneler ve boyalar farklıdır.

Bu yöntemde sabit derinliğe atış yapan yüksek frekanslı cihazlar kullanılmaktadır. Epidermisin stratum corneum tabakasına bırakılan mikro pigmentler ile gerçek kıl kökü görünümü taklit edilmektedir. Bu işlem Türkiye’de saç simülasyonu, saç gölgeleme ve her ne kadar yanlış olsa da saç dövmesi adlarıyla da bilinir.

Kıl kökü görünümü ( smp ) ve Saç simülasyonu arasındaki fark nedir ?

Türkiyede saç simülasyonu adıyla bildiğimiz işlem aslında dermapigmentasyon dediğimiz bir cilt renklendirme işlemidir. Kıl kökü görünümü tekniği ( smp ) de bir dermapigmentasyon işlemi, saç simülasyonu da aynı şekilde cilt renklendirme işlemidir. Bu iki işlem ikisi arasında isimlendirme haricinde herhangi bir fark yoktur.

Bütün saçlı ciltte yapılan renklendirme işlemlerinde görüntü kıl kökü görünümü boyutlarında olmak zorundadır. Aksi takdirde o işlem doğal durmaz…

Türkiye’de Sac simulasyon işlemi olarak bilinen isimler;

 • Saç Pigmentasyonu
 • Kafa derisi mikropigmentasyonu
 • Scalp Micropigmentation
 • Trico Pigmentation
 • Saç folikülü replikasyonu
 • Saç Gölgelendirme
 • Kıl Kökü Görünümü
 • Saç Dövmesi
 • Saç Sıklaştırma
 • Mikro saç görünümü
 • Saç Yoğunlaştırma
 • Kafaya Dövme
 • Saç Koyulaştırma
 • Saç Diplerine Dövme
 • Saç Efekti uygulaması
 • Saç Derisi Boyama
 • Saç Siyahlaştırma
 • Saç Rengi Simülasyonu
 • Smp tekniği
 • Saç derisi mikropigmentasyon

Saç Simülasyonu Yaptıranların Yorumları ve Görselleri

Özellikle saç simülasyonu yaptıracak kişilere rehber olması açısından paylaşımlar yapıyorum. Ben dahil her kimde bu işlemi yaptırmaya karar verirseniz verin ben bu konu hakkında paylaşımlarımı sizleri bilinçlendirmek amacıyla paylaşıyorum. Geri dönüşü olmayan, pişmanlık yaşayacağınız bir görüntüyle hayatınıza devam etmenizi istemem.

Örneğin çok seyrek saçta saç simülasyonu sonrası örnekleri, güneş ışığı altında saç simülasyonu örnekleri, ıslak saçta saç simülasyonu örnekleri, yakın çekim, işlemden 3 ay sonrası 3 yıl 5 yıl sonrası, doğal işlem yoğun işlem örnekleri, kullanıcı deneyimleri işlemi yaptıranların fikirleri, çevrelerinden aldıkları yorumlar… Saç simüasyonu yaptıranları galerisi için tıklayınız

Kimler Saç Simülasyonu işlemi yaptırabilir ve ne zaman yapılır ?

 1. Hiç saçı olmayıp, tıraş edilmiş ve 3 numara görüntüsü isteyenler,
 2. Yara, yanık ve travma sebebiyle saç köklerini kaybedenler,
 3. Saçlarını kestirmek istemeyen ama saçlarında seyreklik şikayeti olan kişiler,
 4. Fut veya Fue Saç Ekimi sonrası çıplak kalmış enseye sahip kişiler,
 5. Saç dökülmesinin çok ileri seviyede olan veya saç ekiminden verimli bir sonuç alınamayacak kişiler,
 6. Saç telleri incelmiş ve seyrekleşmiş saçlara sahip olan kişiler,
 7. Ön çizgisi seyrek ve düzensiz bir görünüme sahip olan kişiler,
 8. Saç ekiminde istenilen yoğunluğu alamayan kişiler,
 9. Alopecia areata saç dökülmesi yaşayan hastalar,
 10. Saçlarını kestirmek istemeyen ama saçlarında seyreklik şikayeti olan kişiler,
 11. Saçları Beyaz olup dip koyulaşması isteyen kişiler…

Kısacası nerede olursa olsun sağlıksal engeli olmayan Kellik sorunu yaşayan kadın ya da erkek, herkese uygulanabilir.

Saç simülasyonu saç döker mi ? saçlara zarar verir mi ?

Öncelikle saç kökleri derinin hipodermis katmanında, cildin 4-7 mm derinliğinde cildin alt katmanlarında yer alır. Saç simülasyonu işlemi ise en üst katman olan epidermis katmanına yapılır ve aralarında çok büyük mesafeler vardır.

Cilde giren iğne saç köklerine yetişemez ve çok üstte kalır. Bu sebeple saç simülasyonu işlemi saç köklerine herhangi bir zararı yoktur.

Aksine cilt üzerinde yapılan mikro iğne hareketleri o bölgede kan dolaşımını arttıracağı için saç simülasyonu dokularda bir nevi prp ve mezoterapi görevi görür ve o alanı canlandırır.

Saç simülasyonu eğitimi kursu ve fiyatları ?

Meb tarafından tanınmayan bir branş olduğu için saç simülasyonu sertifikası resmi olarak yoktur. Bu alanda verilen bütün eğitimler katılım belgesi niteliği taşır. Ancak kalıcı makyaj estetisyenlik alanlarında belge alarak bu yetkinlik sağlanabiliyor.

Saç simülasyonu eğitimi teknik olarak zor bir eğitimdir. Kişinin bu işi başarabilmesi için el makro ve mikro kaslarının 1 sene pratik yapmış olması gerekir. Saç simülasyonu cihazı makinası kişinin el ergonomisine uygun ve en az 3-4 saat kullanabileceği hafiflikte olmalıdır. Mümkün olduğunca en az titreşime sahip olan smp cihazı seçilmelidir.

Saç simülasyonu aleti ve saç simülasyonu boyası teknik olarak birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Dövme makinası ve dövme boyalarıyla kesinlikle yapılmaması gerekir. Gerçek anlamda bu işi öğrenmek istiyorsanız ve Saç simülasyonu eğitimi almak isterseniz bana ulaşmanız yeterlidir.

Doğru pigmenti, iğneyi, makinayı, cilt derinliğini, el ayarı ve tekniklerini bulma konusunda kazanımlar kesinlikle öğrenilmeden bu işe başlanmamalıdır. Aksi takdirde kafası mavi yeşil olmuş veya sulu boya ile boyanmış birçok danışana sahip olursunuz. Atatürk’ün de dediği gibi ” Hayatta en hakiki mürşit ilimdir “


SAÇ SİMÜLASYONU İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN BÜTÜN SORULAR

Saç Simülasyonu boyası hangi özelliklere sahiptir ?

Kullanılan boya organik olup, ağaç köklerinden ve çiçek yapraklarından elde edilir. Tamamen organik olan pigment vücut tarafından soğurulabilir. İsteyen kişilerle kullanılan pigmentlerle ilgili laboratuar analizlerini paylaşabiliriz.

Saç simülasyonu ne kadar kalıcıdır ?

Saç simülasyonu kişinin hassasiyetine, cilt nemine, cilt sertliğine, elastikliyet durumuna ve cildin durumuna göre değişebilir. Kişinin cilt yapısı, yaşam standartları ve aktivite sayısına bağlı olarak 3 ila 5 yıl arasında kullanılabilir. Bu süre sonunda boyalar ciltten atılır.

Saç simülasyonu fiyatları yorumları ?

Saç simülasyonu nedir sorusuna ayrıntılı olarak cevap vermeye çalıştık. Şimdi saç simulasyonu fiyatları neye göre değişir, kişiye özel fiyat nasıl verilir sorularınız için HEMEN TIKLAYINIZ

Saç simülasyonu nasıl silinir ?

Eğer işlem dövme boyası ile yapılmamış ve dövme tekniği ile çok derinlere işlenmemişse sorunsuz bir şekilde 3 farklı yöntem uygulanarak cilt üzerinden temizlenir. Aksi taktirde silme işlemi yaparken leke veya iz kalma sorunları yaşanır.

Saç simülasyonu caiz mi abdest geçer mi ?

İşlem cilt üstünde abdest alınan ve temiz olması gereken yerlerde kalmadığından ve ömür boyu kalıcı olmayıp, organik boyalar ile uygulandığından dolayı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Saç simülasyonu caiz mi diyanetin bu konuda net bir açıklaması yoktur. Yani Diyanet internet sitesinde saç simülasyonu haram günah gibi bir ibare yoktur.

Saç gölgelendirme nedir ?

Saç gölgelendirme işlemi saç simülasyonu ile tamam aynı anlama gelip farklı şekilde isimlendirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir tanımlamadır.

Saç simülasyonu kaç gün sonra yıkanır ?

İşlem yapılmasının üstünden en az 3 gün geçmesi gerekir.İşlemde iğne ile açılan mikro kanallar mikrop kapmaması adına streil olması açısından su veya herhangi bir sıvı ile temastan uzak tutmalıyız.

Saç simülasyonu ne kadar kaç saat sürer ?

Üst bölge işlemlerinde ortalama 3-4 saat sürmektedir. Saç ekimi sonrası açılan donor alanı kapatmak için 5-6 saat sürmektedir. İşlem alanı eğer 3 numara kısa saç traşlanmış efekt verilecekse 5-6 saat sürer.

Saç simülasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler ?

 • Sizi terletecek aktivitelerden kaçınmaya çalışın.
 • İlk üç gün başınızı yıkamaktan veya ıslatmaktan kaçının.
 • Ellerinizle veya kirli olabilecek herhangi bir yüzeyle başınıza dokunmamaya çalışın.
 • Tedavi edilen bölgeyi tıraş etmeyin.
 • Saç derisine herhangi bir ürün uygulamayın.
 • Temiz bir yastık kılıfı üzerinde uyumanız tavsiye edilir.
 • Artık başınızı tıraş edebilirsiniz ancak geleneksel bir tıraş makinesi kullanmamanızı öneririz çünkü bu, iyileşen kabukları giderebilir. En iyi seçenek elektrikli tıraş makinesi kullanmaktır.
 • Artık saç derinizi sadece suyla yıkayabilirsiniz, ovalamaktan kaçının.
 • Ayrıca başınızı nemlendirebilir ve hafif terleyeceğiniz aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Şampuanla normal şekilde duş almaya devam edebilirsiniz.
 • Artık başınızı bir usturayla tıraş edebilirsiniz. Ancak ciltte hala iyileşen kabuklanmalar varsa kullanmaktan kaçının.
 • Artık ağır egzersizlere devam edebilirsiniz.
 • Şu andan itibaren hayatınıza normal şekilde devam edebilirsiniz.
 • Kaliteli bir güneş koruyucu kullanarak doğrudan güneş ışığında yeterli önlemleri alın.
 • Hafif bir nemlendirici kremle günlük olarak nemlendirin. Alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçının.

Saç simülasyonu için kaç seans gerekir ?

Saç ekimi uygulamış ise saç simülasyonu 2-3 seansta yoğunlaşır. Cilde herhangi bir işlem uygulanmamış ise tek seansta bile güzel sonuçlar alınabiliyor. Seans sayısı cilt sağlığı, saç uzunluğu, istenen yoğunluk miktarı ile orantılı olarak değişmektedir.

Saç simülasyonu ile diğer kellik giderme yöntemlerinin karşılaştırılması

 • Saç ekimi değildir. Ense saçlarınızı eksiltmez, sınırsız kere yaptırabilirsiniz.
 • Saç Dövmesi değildir, ömür boyu kalmaz. Renk değiştirip mavi-yeşil olmaz.
 • Topik değildir; cildin üstünü kapatmaz, cilt sağlığını bozmaz. Her gün uğraştırıp zaman kaybettirmez.
 • Peruk ( Protez Saç ) değildir. Yıkanınca çıkmaz, rüzgarda uçmaz. Kötü kokmaz, terleme yapmaz
 • Saç çıkaran su değildir. Sağlığı bozmaz. Bırakınca eskisinden daha da kötü ve seyrek bir hal aldırtmaz.

Şimdi de kellik giderme yöntemleri olan; saç simülasyonu, saç ekimi, peruk, protez saç, kapatıcı toz, saç çıkaran su, oral yollarla alınan ilaçları birbirleriyle kıyaslayalım.

Saç simulasyonu işleminin Dezavantajları nelerdir ?

 • Kişinin işlemi kullandığı süre boyunca işlemi yaptırdığı zaman seçtiği saç modelini kullanması gerekmektedir.
 • Saç kökleri hep kısa şekilde kalacaktır, hiç uzamayacaktır.
 • Saç ekimi gibi kalıcı değildir. Kullanım ömrü 3-5 yıl arasıdır.
 • Pigmentlerin vücuttan atılmasını azaltmak için, kişinin her zaman güneş (UV) ışınlarından korunması gerekmektedir.
 • Renkler zamanla solacağı için kişinin aralıklarla bu işlemi yinelemesi gerekmektedir.

Saç Simülasyonu işleminin avantajları nelerdir ?

 • Saç Ekim işlemine göre daha yoğun sonuç verir. Ensede seyreklik yaratmaz ve bölgeye uygulanacak kök sayısında sınır yoktur. İstediğiniz kadar yaptırabilirsiniz. Saç ekiminde en fazla 2 kere saç şansınızı deneyebilirsiniz. Daha fazla yapılırsa ensede aşırı seyrekleşme oluşur.
 • Geçici bir işlem olduğu için mikropigmentasyon zamanla etkisini kaybeder ve cilt eski görünümüne kavuşur.
 • Topik işlemine göre daha kalıcıdır ve topik gibi hergün aynı işlemi uygulama zahmeti yoktur. Terleme, denize girme gibi sıvı teması ile cilt üzerinden çıkması gibi bir ihtimal bulunmaz.
 • Saç çıkaran mavi su işlemine göre daha sağlıklıdır. Bıraktığınız zaman eskisinden daha seyrek hale gelmez.Var olan saçlara zarar vermez ve ürogenital sistemede kalıcı etki bırakmaz.
 • Saç simülasyonu invazif bir işlem olmadığından, cilt işlem sonrasında hemen eski haline döner ve enfeksiyon riski de oluşturmaz.
 • Protez saç işlemine göre daha gerçekçi bir görüntü sağlar. Dışarıdan bakanların dikkatini çekmez. Aynı zamanda daha az uğraştırıcı ve var olan saçlara zarar vermez. Temizleme ve bakım problemleri yoktur.
 • Hem hızlı hem de ağrısız bir çözüm olmasıyla birlikte istediğiniz yoğunluğa ulaşıncaya kadar sayısız kez yaptırabilirsiniz.

Saç Simülasyonu nedir ile Saç Dövmesi nedir Aralarındaki farklar nelerdir ?

 • Saç simülasyonu, saç gölgelendirme, saç pigmentasyonu gibi farklı adlandırmaların hepsi birer micropigmentasyon işlemidir. Paramedikal bir işlemdir.
 • İğneler mikro (0.20mm,0.25mm) ve nano (0.15mm)  olmak üzere 2’ye ayrılır. Cildin yalnızca 2mm altına iner.
 • Saç Pigmentasyonu için üretilen boyalar ciltte yayılmaz.
 • Sac simülasyonu için üretilen boyalar 2-3 yıl kalır ve mavi-yeşil renge dönmeden vücuttan atılır.
 • Saç gölgelendirme işlemi için üretilen boyalar mineral bazlıdır. Su gecirgenliği vardır.Antialerjiktir ve saç köklerine herhangi bir zarar vermez.
 • Saç simulasyonu iğneleri kısa ve ince olduğundan saç ekiminden sonra kullanılabilir ve saça zarar vermez.
 • SMP (scalpmicropigmentation) iğneleri micro iğnelerdir, kanatmaz ve cildin kabuklanmasına sebep olmaz.
 • SMP (scalpmicropigmentation) boyaları kafa derisi için özel üretilmiş olup yurtdışından gelmektedir.
 • Hücrenin yenilenme işlemi süresince 4 yılda vücuttan atılır.

saç simülasyonu nedir

Saç Dövmesi nedir ;

 • Dövme iğnesi daha kalın ve daha uzundur. Ortalama 5mm civarıdır. Boyayı bıraktığı cilt katmanı simülasyona göre daha alt bir katmandır.
 • Dövme boyası daha kalındır ve karbon içeriklidir, cilt altında yayılır.
 • Dövme boyası renk değiştirir ve vücuttan ömür boyu atılamaz.
 • Dövme boyaları zararlı maddeler içerebilir (alkol, ppg, paraben ). Saç köklerine zarar verebilir.
 • Dövme iğneleri daha kalın (0.30mm,0.35mm,0.40mm ) olduğundan ve daha derin, geniş yaralar oluşacağından sac ekiminden sonra sac köküne zarar verebilir.
 • Dövme iğneleri ciltte hasarlanmaya neden olur ve dövme sonrası cilt kabuk atar.
 • Dövme boyası metal içerdiğinden, MR çekiminde ciddi ağrılar ve sorunlar yaşanabilir.

Sizin için saç simulasyonu, kalıcı makaj, microblading, saç dövmesi ve saç gölgelendirme iğnelerini yakın çekimden inceledik.

sac simülasyonu nedir

” yazısında 3 düşünce

 1. Pingback: SAÇ SİMÜLASYONU - Haber Denizi

 2. Pingback: SAÇ SİMÜLASYONU « Denizli Son Dakika Haberleri

 3. Pingback: https://semihdeniz.com/sac-simulasyonu-nedir/ |...

Yorumlar kapatılmıştır.