fbpx

Kalıcı Makyaj Riskleri neledir ? DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 13 MADDE

Kalıcı Makyaj Riskleri nelerdir ?

Güzellik önemli ama sağlığınız ve mutluluğunuz daha değerli bu yüzden uzmanımız semih deniz’den Kalıcı Makyaj Riskleri ni sizler için 13 madde ile açıkladı.

1.Altın Oran ve Taslak Çizimi 

Güzelliğin matematiği diye tabir edilen altın oran kaşın gövde kısmının kuyruk kısmına oranına göre hesaplanıp çizilir bunun dışında uzmanınzın kesinlikle taslak çizmesi ve aşağıdaki ayrtınıtıları dikkate alması gerekir;

Kalıcı Makyaj Riskleri-Kaşın gövde kısmınının çıkış açısı

-Kuyruk kısmının iniş açısı ve hedefi

-Üst kavisin alt kavisle olan mesafesi

-Başlangış kısımlarının yumuşaklığı ve sertliği

-Alt ve üst kısımlarının yatay eksende eşitliği

-Kavislerin olması gereken yerlerin eşit olması

-Kuyruk kısımlarının kabarıklık eğrisi

2.Yanlış katmanda çalışma sonucu RENK DEĞİŞİMİ

Kalıcı Makyaj Riskleri

En çok karışlaşılan Kalıcı makyaj riskleri arasında olan renk değişimi renk solması ve grileşmedir.Uzmanınız işlemi cildin epidermal tabakasında doğru yere bırakmamışsa pigmentler cilt altına indiği zaman deri tabakamız filtre görevi görüp renk değişimi gösteriyor aynı zamanda bağışıklık sistemi hücreleri fagositoz yoluyla pigmentlere saldırarak renkleri ana renklere ayırıyor bunun sonucunda mavileşmiş kaş, kızarmış kaşlar ortaya çıkıyor.en önemlisi bunları cildin bünyesinden uzaklaştırmka yapmasından çok çok zor ve uzun bir süreç istiyor.Bu işlem saç simulasyonu işleminde de özellikle dikkat edilmesi gereken kalıcı makyaj riskleri arasındadır.

3.Yüzde Dikkat Çekici uyumsuzluk

Yüzde bulunan birbiryle uyumlu birçok kas ve kemik grubu  vardır. Sadece gülmek için 17 kaş ve göz hareketleri için 50 ye yakın kas görev almaktadır bu durumda sadece heykel gibi bir yüze kaş tasarımı yaptırdığımızı düşünmek yanlış bir düşünce olur .Anatomik kaş çizimi burda devreye giriyor uzmanınzıdan mümkün olduğunca ezber taslaklardan uzak durmasını rica etmelisiniz. semih deniz işlem galerisi için tıklayınız 

Kalıcı Makyaj Riskleri
marilyn monroe 1950-1960’ların kaş modasına yön vermiştir

4.Populer Akıma Kapılmak

Kalıcı makyaj riskleri arasından çok fazla on planda olmasa bile kadınların en çok ihtiyaç duyduğu etiklerden birisi değişim etkisidir kalın yapılan bir kaşın geri dönüşü yoktur o şekilde kullanmak zorunda kalıyor buda  dönemsel  kaş modellerinin moda olması insanların tek tip kaşla dolaşmalarına neden oluyor buda doğallık ve özgünlük yoksun tek tip ifadelere sebep olmakta.

5.Bunları Kontrol Etmeden Kalıcı Makyaj Yapmayın 

Kalıcı makyaj riskleri için kontrol etmeniz gereken sağlık durumları;

 • Et benleri üzerine
 • Pigmnet alerjisi olanlara
 • Keloidlerin üzerine ( yürüyen yara)
 • Melonama ( ciltteki kırmızılıklar)
 • Konjektivit ( akan göz- gözyaşı iltihabı)
 • Kılcal damar çatlamaları üzerine
 • Cilt lezyonları ( egzama, siğil, mantar, vs.)
 • 18 yaşın altındaki kişiler
 • Psikolojik rahatsızlığı olan kişiler ( şizofren)
 • Hassas ve ince gözüken ciltlere
 • Cildinde reaksiyon oluşan kişilerde test yapılarak
 • Şeker hastaları
 • Hemofili ( kanın durmaması, pıhtılaşma sorunu)
 • AIDS (HIV)
 • Sarılık ( hepatit)
 • Anemi ( kansızlık)

6.Sulu Boya Görüntüsüne DikkatKalıcı Makyaj Riskleri

Bu uyarı Tecrübesiz eller ve yoğun görüntü isteyen darışanlarım için işlemde kullanılan boya miktarı ve yoğunluğu arttıkça doğalllıktan uzaklaşıyorsunuz. Giorgio Armani dediği gibi : “Zarafet göze batmak değil, akılda kalmaktır” mümkünse uzmanınızdan tek seferde değilde 2 seansta kaşı cildinize oturtmasını isteyin bu sayede hem tek seferde büyük değişiklik yaşamzsınız hemde 2 işlem arası yapılan pigmentasyonu daha mantıklı değerlendirirsiniz.

7.Cilt Alt Tonu ve Cilt tonu Neden çok onemlidir.

Kalıcı makyajın en önemli noktası renklerin uyumudur kimse yama yapılmış araba gibi kaşında 2 3 farklı renkte dolaşmak istemez . Bunun için uzmanızın pigmentoloji  bilgisi çok onemldir. Çünkü cilt tonları olduğu gibi Cilt Alt Tonlarıda vardır; soğuk sıcak ve nötr olmak üzere 3’e ayrılırlar. Bunlar cilt üzerindeki rengin cilt altına girdiği zaman tonunun ayarlanmasında büyük rol oynar. Bu tip ayrıntılar kaşın doğal durmasında çok etkilidir.Cilt alt tonu nedir nasıl belirlenir

8.Demode olma riskini Göz Ardı Etmeyin

Uzmanların her ne kadar kaş tasarımlarının yüz yapısına göre olması gerektiğini savunsalarda değişen kaş modasına uyum sağlanıyor bu yüzden kalıcı uzun süreli olan kaş tasarımlarının özellikle kaş dövmesinin demode olma riski çok yüksek.

9.Ciltte travmalara sebep olabilir

Kalıcı makyaj işlemlerinde temel olarak 2 tür işlem vardır. Kaş işleminden örnek vermek gerekirse kıl tekniği kaş ve gölgeleme tekniği kaş arasıda en önemli fark inilen katman ve cilt üzerinde yapılan işlem sayısıdır.Epidermal tabaka aşırı hasar gördüğü zaman kalınlaşma ve skar görünümü ortaya çıkıyor ve buda ciltte cerrahi müdaheleye eş değer bir görüntü ortaya çıkıyor.

10.Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

İşlemde kullanılan pigmentlerin içerikleri ve kullanılan iğnelerin yapısal maddleri sorgulanmadan işleme başlanmamalıdır. Özellike kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlık olmalıdır.

Kalıcı Makyaj Riskleri
Kalıcı Makyaj Riskleri

11.Kalıcı Makyaj Komplikasyonları

İşlem sırasında hijyen standartlarına uyum sağlanamamışsa ciltte bakteri ve mantar temelli enfeksiyon oluşması kaçınılmazdır .Özellikle microbladding işleminde yoğun kanama olduğu bilinmekte ve bu durum vücudunuza yabancı organizma girme riskini arttırıyor.

12.Güzellik Merkezinde yapılmalıdır

İşlemler sadece güzellik merkezi standartlarında ve sedyede yapılmalıdır uygun fiziki ve hijyenik şartlar olmadığı sürece mümkünse işlem yaptırmayın .

13.Silme işlemnin zahmetleri

Kalıcı makyaj riskleri arasından en önemlisi Yapımı kolay silimi zor bir işlem olan  kaş tasarım özellikle tecrübesiz ellerde hatalı işlemler kötü sonuçlara neden oluyor. 1 saatte yaptırdığını işlemi kalıntılarını yok etmek için aylarca emek vermeniz gerekebiliyor ama hiç bir zaman eski cildinizin görsel ve fiziksel (çöküntü ,doku kalınlaşması,yaralar ) olarak aynısına ulaşamıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir